Тавричанська громада
Херсонська область, Каховський район

Про перерахунок пенсій з 01.03.2021

Дата: 04.03.2021 19:06
Кількість переглядів: 926

Фото без описуОрганами Пенсійного фонду проведено перерахунок з 01 березня. Якими документами регламентовано проведення індексації  пенсій?

Порядок проведення перерахунку пенсій закладено в нормах частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та, зокрема, порядок проведення перерахунку пенсій у 2019 році та подальших роках передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124. Тобто ці документи визначили механізм щорічного осучаснення пенсійних виплат.

Додатково Урядом прийнято постанову від 16 вересня 2020 року «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому» (зі змінами), яка регламентувала порядок проведення перерахунків у 2021 році.

Хто має право на перерахунок пенсій з 1 березня 2021 року?

Зберігаються доплати особам, яким виповнилося 80 років і більше, у яких розмір пенсії з урахуванням різних доплат не досягає середньої заробітної плати в Україні за 2020 рік ( 10340 грн), таким особам буде нарахована компенсаційна виплата в розмірі до 500 грн. Якщо після встановлення цієї доплати, розмір пенсії особам, у яких стаж буде не менше 20 років у жінок, 25 років у чоловіків, не досягатиме 2600 грн, здійснюватиметься доплата до такого розміру.

 

Хто має право на індексацію пенсії?

 

Перші 2 категорії – одержувачі пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та військовослужбовці строкової служби, та члени їх сімей, які отримують пенсію  відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія яким призначена із застосуванням середньої заробітної плати    5426,62 грн. (при призначенні пенсій військовослужбовцям офіцерського складу та контрактникам розмір їхньої пенсії визначається від грошового забезпечення і не залежить від розміру середньої заробітної плати).

Обом категоріям застосовується показник заробітної плати 5426,62 грн (це збільшений на 11%  показник заробітку 4888,83 грн, який використовувався при перерахунках пенсій з травня 2020 року), при перерахунку застосована величина оцінки одного року страхового стажу на дату проведення перерахунку - 1%. Далі пенсія рахується по звичайній формулі.

Для осіб, у яких розмір підвищення після перерахунку, проведеного шляхом збільшення показника середньої заробітної плати на 11% збільшується на суму від 0,01 до 100 грн, встановлюється доплата таким чином, щоб сума підвищення не була меншою за 100 грн.

Для осіб, у яких наявний страховий стаж 30 років у жінок, 35 років у чоловіків мінімальний розмір пенсійної виплати, з урахуванням надбавок і підвищень (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути меншою з 01.03.2021 року за 2200 грн.

3 категорія – особи з числа пенсіонерів, які отримують пенсії по інвалідності та у разі втрати годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків із розрахунку 1338,94 грн. (це збільшений на 11%  показник заробітку 1206,25 грн, який використовувався при перерахунках пенсій  з травня 2020 року).

Додатково, в березні перераховано пенсії:

- льотчикам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 №713 з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки 11591,15 грн (з 01.03.2021);

- пенсіонерам, яким пенсії призначені за зверненнями, які надійшли після 01.01.2021 із розрахунку середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка становить за 2018, 2019, 2020 роки- 9118,81 грн (з дати призначення пенсії цій категорії громадян);

- пенсіонерам з числа військовослужбовців, зокрема військовозобов’язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою, визначеною п.9-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (перерахунок проведено з 01.01.2021 року).

 

Чи будуть проведені перерахунки пенсій особам з числа державних службовців, науковців?

 

У разі, якщо розмір пенсії у осіб, які отримують пенсії за спеціальними законами (державним службовцям та прирівняним до них особам, працівникам прокуратури, науковцям тощо) за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» після осучаснення вищий, автоматично здійснюється перерахунок з 01.03.2021 за матеріалами пенсійних справ.  Водночас якщо особа, яку автоматично переведено на пенсію за загальними правилами, виявить бажання знову отримувати пенсію «спеціальну», за її зверненням виплату пенсії буде поновлено за Законом, за яким вона одержувала таку пенсію до переведення. Крім цього, якщо особа з числа державних службовців, науковців працювала та не надавала документи щодо стажу, який вона напрацювала після призначення пенсії чи хоче змінити заробіток для обчислення пенсії, вона може скористатись своїм правом. В такому разі перерахунки за доцільністю будуть проведені по заяві в терміни, визначені ст.45 базового закону.

 

Чи залежить цей перерахунок від факту працевлаштування?

 

Ні, перераховані з 01 березня будуть пенсійні виплати і працюючим і не працюючим. Але від факту працевлаштування залежать складові пенсійної виплати: доплата за понаднормативний стаж, право на надбавки та підвищення, залежні від факту працевлаштування, а то і на право на пенсійну виплату.

 

Які ще перерахунки  пенсій будуть проведені цього року?

 

В квітні поточного року Пенсійним фондом України буде проведено автоматизований перерахунок тим, хто працював і набув страховий стаж тривалістю не менше 24 місяці або після останнього перерахунку пройшло 2 роки. 

Також Законом України «Про Державний бюджет на 2021 рік» передбачено двічі протягом року зміну прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з липня -1854 грн та грудня-1934 грн, з урахуванням чого будуть проведені перерахунки пенсій по складових пенсійних виплат, залежних від вищезазначеного показника прожиткового мінімуму.

З 01.07.2021 особам, які отримують пенсію та досягли 75 років до досягнення 80-річного віку (за наявності страхового стажу 20 років жінки, 25 років чоловіки і більше), встановлюється щомісячна компенсаційна виплата в розмірі 400 грн, якщо щомісячний розмір пенсійних виплат, з урахуванням надбавок та підвищень, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік.

У разі коли після встановлення щомісячної компенсаційної виплати розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок та  підвищень (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням вищезазначеного страхового стажу, не досягає 2500 гривень, таким особам надається доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до цієї суми, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

 

Яким чином пенсіонер може дізнатися про нараховані суми пенсій по перерахунку?

 

По-перше, якщо особа отримує пенсію через банківську установу, їй надійде СМС- сповіщення в розрізі суми пенсійної виплати. Якщо особа отримує пенсію через поштове відділення, пенсія і доплата до пенсії будуть включені в різні виплатні відомості.

По-друге, особа зареєструвавшись в органах Пенсійного фонду на ВЕБ-порталі ПФУ отримує доступ до особистого кабінету, через який буде оперативно проінформована про зарахований страховий стаж, заробітну плату, і про любі зміни в пенсійному забезпеченні, які проводяться згідно чинного законодавства.

Крім цього, в кожному районі Херсонської області та головному управлінні працюють «гарячі телефонні лінії», на яких консультують досвідчені фахівці. У разі необхідності, пенсіонер може звернутись особисто до сервісних центрів Фонду за місцем проживання.

 

Додаткову інформацію Ви можете отримати за телефонами «гарячої» лінії  35-39-02 (головне управління), 42 95 71, 46-63-13 (відділ обслуговування громадян у м. Херсоні).


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь